عمده کابل‌های موجود در بازار از جنس مس هستند. کابل‌های آلومینیومی هم که نسبت به کابل‌های مسی جدیدتر هستند و مزایا و معایب خاص خود را دارند. طبیعی است که خریدار هنگام خرید، بین انتخاب این دو نوع کابل دچار تردید شود. در این مقاله سعی شده است که تفاوت‌های کابل‌های مسی و آلومینیومی به روشنی بیان شود. همچنین مزایا و معایب کابل‌های آلومینیومی به منظور شناخت بیشتر آن‌ها بررسی می‌شود.

کابل آلومینیومی به جای کابل‌های مسی رواج زیادی پیدا کرده است. از این کابل‌ها برای انتقال جریان برق به انواع ساختمان‌های مسکونی، اداری و همچنین در صنایع هوایی و هواپیماها استفاده می‌شود. از آن‌جایی که مقاومت الکتریکی آلومینیوم نسبت به مس بیشتر است، تصور می‌شود که به کار بردن کابل‌های آلومینیومی سبب افت شدید ولتاژ و همچنین افزایش زیاد دمای کابل می‌شود. هرچند با انتخاب یک کابل آلومینیومی مناسب می‌توان از مشکلات ذکر شده پیشگیری کرد.

کابل آلومینیومی

تفاوت کابل آلومینیومی با کابل‌های مسی

با افزایش قیمت فلز مس، استفاده از آن به ویژه به تنهایی، از نظر اقتصادی به صرفه نیست. بنابراین استفاده از یک هادی آلومینیومی هزینه‌ها را به مقدار قابل توجهی کاهش می‌دهد. مقاومت الکتریکی در فلز آلومینیوم نسبت به مس بیشتر و در نتیجه هدایت الکتریکی آن کمتر است. ظرفیت شدت جریان منتقل شده توسط سیم (آمپر)، سایز و سطح مقطع کابل، افت ولتاژ و تعداد رشته مورد نیاز فاکتورهای مهمی هستند که خریدار قبل از خرید بایستی به آن‌ها توجه کند.

کابل آلومینیومی

هدايت الكتريكي آلومينيوم حدودا 40 درصد از هدايت الكتريكي مس كمتر است. از طرفي به علت چگالي كمتر،‌ آلومينيوم وزن كمتري نسبت به مس دارد. اگر بخواهيم با استفاده از كابل آلومينيومي به همان رسانايي الكتريكي كابل مسي دست پيدا كنيم،‌ بايستي از يك سيم آلومينيومي با مقطع حدود 6 برابر مقطع سيم مسي استفاده كنيم. به همين ترتيب، بایستی از مواد عايق و روكش‌هاي بيشتري استفاده مي‌شود.

در رسانايي الكتريكي يكسان بين دو كابل مسي و آلومينيومي،‌ ؤزن كابل مسي حدود 50 درصد از كابل آلومينيومي بيشتر است. كه اين موضوع علاوه بر هزينه،‌ بر نصب و بهره برداري از كابل نيز تاثير خواهد گذاشت.

يكي ديگر از معايب كابل آلومينيومی ايجاد يك لايه نازك اكسيد آلومينيوم است كه سبب مي‌شود از هدايت الكتريكي آن كاسته شود. كه البته امروزه با استفاده از كلمپ بي متال اين مشكل تا حد زيادي برطرف شده است. هرچند كه آلياژ آلومينيوم به كار برده شده در ساخت كابل تاثير مستقيمي بر طول عمر كابل دارد.

موضوع ديگري كه ذكر آن خالي از لطف نيست،‌ سرقت كابل‌هاي مسي به علت ارزش بالاي آن‌ها است. كابل‌هاي آلومينيومي به علت قيمت پايين‌تر،‌ كمتر دچار سرقت مي‌شوند.

ايراد ديگري كه به سيم‌هاي آلومينيومي در مقابل سيم‌هاي مسي وارد مي‌شود،‌ داغ شدن كابل و احتمال آتش سوزي آن است. همچنين به دليل شكنندگي بالاي آلومينيوم،‌ نمي‌توان از اين جنس جهت توئليد كابل‌هاي افشان استفاده نمود.

کابل آلومینیومی

انواع كابل آلومينيومی

كابل آلومينيومی در دو نوع مختلف توليد مي‌شوند.

  1. كابل‌های زمينی : اين نوع از كابل‌ها در داخل زمين يا ديوار دفن مي‌شوند. طراحي كابل‌هاي زميني به گونه‌اي است كه بايد در جايي با كمترين تحرك قرار بگيرند.
  2. كابل‌های خود نگه‌دار : از اين كابل‌ها براي بار اول در سال 1955 ميلادي در كشور فرانسه استفاده شد. كابل‌هاي خود نگه دار يا به اصطلاح كابل ABC،‌ كابل‌هايي هستند كه كاربرد زيادي در سيستم‌هاي تك فاز و سه فاز دارند. از اين نوع كابل براي انتقال جريان برق از پست‌هاي فرعي به اماكن مسكوني و صنعتي نيز استفاده مي‌شود. مزاياي استفاده از كابل خود نگه دار در ادامه به صورت خلاصه آورده شده است.

معایب کابل آلومینیومی

  • به دليل وجود غلاف نگهدارنده در اين كابل‌ها،‌ نسبت به ساير كابل‌هاي آلومينيومي وزن بيشتري دارند.
  • امكان پوسيدگي و فرسايش كابل در مقابل تابش خورشيد،‌بارندگي و…
  • در صورت اتصال يك كابل خود نگه ‌دار به يك سيم مسي، كابل آلومينيومي دچار خوردگي شده و ممكن است باعث قطعي جريان برق شود.

مزایا کابل آلومینیومی

  • ايمني بيشتر نسبت به ساير كابل‌ها
  • احتمال كمتر سرقت كابل
  • نصب و راه اندازي ساده‌تر
  • امكان استفاده در معابر با عرض كمتر

يكي ديگر از محدوديت‌هاي موجود،‌ ممنوعيت استفاده از كابل آلومينيومي طبق استاندارد UL در موتورها است. براي حل اين مشكل بايستي سيم متصل به موتور از جنس مس و سيم آلومينيومي به كليد قطع كن وصل شود.

کابل آلومینیومی