کابل افشان چیست؟

کابل افشان را می‌توان یکی از کابل‌های انعطاف پذیر در نظر گرفت که در آن چند تکه رشته سیم افشان به کار رفته است و در زمینه‌های گوناگون و صنعت استفاده می‌شود. سیم افشان نیز همانند دیگر سیم‌های برق از یک هادی و یک عایق تشکیل شده. البته بخش هادی آن تشکیل شده از تعدادی هادی نازک که جنسی از مس دارند، است.

ویژگی در نظر گرفته شده برای کابل افشان که سبب محبوبیت آن شده؛ قابلیت انعطاف پذیری سیم است. در واقع شما می‌توانید این سیم را در هر محیطی که مد نظر دارید، استفاده کنید؛ چرا که این سیم بسیار نرم و انعطاف پذیر بوده و قابلیت درآمدن به هر فرم و شکلی را دارد. باید متذکر شد که این ویژگی بسیار بارز بوده، به طوری که آن را با نام کابل نرم نیز می‌شناسند.

کابل افشان
کابل افشان

هادی کابل افشان باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

هادی‌های در نظر گرفته شده برای کابل‌های افشان باید مطابق با استانداردهای ملی انتخاب شود. در حقیقت هادی انواع کابل افشان باید ویژگی‌های به خصوصی داشته باشد که در ادامه هر یک از آن‌ها را ذکر خواهیم کرد.

  • برای هادی‌ها مقاومت مشخصی تعیین شده؛ بنابراین نباید از هادی که مقاومت آن بیش‌ازحد تعیین شده است استفاده کرد.
  • مفتول‌هایی که در این کابل مورد استفاده قرار گرفته‌اند، باید قطر مشخصی داشته باشند. همچنین دقت داشته باشید که این قطرها باید مطابق با استاندارد باشند.
  • جنس هادی استفاده شده در سیم‌های افشان باید حتما از مس آنیل شده انتخاب شوند. البته دقت داشته باشید که مس باید حتما ساده یا اندود شده باشد.
  • تعداد مفتول‌های استفاده شده در کابل‌های افشان باید مطابق با استانداردها مشخص شود.

آشنایی با کابل افشان

تا به اینجا در رابطه با ویژگی‌ها و چیستی کابل‌ افشان آشنا صحبت کردیم؛ اما نکته‌ای که درباره این دسته از کابل‌ها وجود دارد، این است که انواع گوناگونی برای آن‌ها در نظر گرفته شده که می‌توان به کابل افشانه انعطاف پذیر سبک، کابل افشان قدرت و کابل افشان آلومینیومی اشاره کرد. در ادامه هر یک از این انواع کابل افشان را معرفی خواهیم کرد تا بتوانید متناسب با نیازی که دارید انتخاب درستی داشته باشید.

کابل افشان

کابل افشان آلومینیومی : از آنجایی که کابل‌های افشان آلومینیومی از مس ساخته می‌شوند، شاهد آن هستیم که بسیاری از افراد استفاده از این نوع کابل را جایگزین مس کنند؛ چرا که قیمت مس روزبه‌روز در حال افزایش است. همچنین امکان استفاده از این کابل برای انتقال و توزیع برق نیز وجود دارد؛ اما به این نکته توجه داشته باشید که نباید از این نوع کابل در سیم‌کشی داخلی خانه استفاده کرد، زیرا می‌تواند مشکل‌آفرین شود.

کابل افشان انعطاف پذیر سبک : کابل‌های افشان از نوع انعطاف پذیر بر اساس استانداردهای ملی ساخته‌شده‌اند و هادی به کار رفته در آن‌ها جنسی از مس آنیل دارد؛ از طرفی عایق‌ها آن‌ها نیز از مدل PVC/D هستند. شما می‌توانید این نوع از کابل را در رنگ‌های چون مشکی و سفید ببینید و زمینه استفاده از آن‌ها عموما وسایل برقی خانه و ماشین‌آلات است.

کابل افشان قدرت : کابل‌های افشان قدرت از دیگر انواع موجود در بازار به حساب می‌آیند که هادی آن‌ها نیز از جنس مس آنیل است و رشته‌هایی که در آن‌ها به کار رفته به یکدیگر پیچیده شده‌اند. در رابطه با عایق به کار رفته در این نوع از کابل نیز باید گفت مدل عایق PVC/A است و از همین جهت می‌توانید برای تامین انرژی از این کابل استفاده کنید. به‌طورکلی نیروگاه‌ها، مصارف صنعتی و مصارف خانگی از جمله زمینه‌های استفاده از کابل‌های افشان هستند.

کابل افشان

تفاوت سیم افشان با کابل مفتولی

میان سیم افشان و کابل‌های مفتولی تفاوت‌های بسیاری وجود دارد که در این قسمت به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم داشت تا شما نیز از این تفاوت‌ها مطلع شوید.

  • سیم افشان در مقایسه با کابل‌های مفتولی از انعطاف پذیری بیشتری برخوردار است؛ از همین جهت می‌توانید در بسیاری از محیط‌ها از آن استفاده کنید.
  • اگر تصمیم به پیچاندن زیاد کابل‌ها دارید، نوع مفتولی انتخاب مناسبی نخواهد بود و در اینجا سیم افشان است که مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  • هادی به کار رفته در سیم‌های افشان مقاومت بیشتری نسبت به کابل‌های مفتولی دارد.
  • امکان استفاده از سیم افشان در مکان‌های متحرک وجود دارد.

با توجه به توضیحات گفته شده، سیم یا کابل افشان یک انتخاب مناسب برای بسیاری از شرایط است؛ بنابراین با توجه به نکات گفته شده، نوع مناسبی از کابل را انتخاب کنید و آن را در صنعت و محیط مورد نظر خود به کار ببرید.