ممکن است هنگام خرید کابل الکتریکی، فروشندگان به شما خرید کابل‌های تخت را پیشنهاد کرده باشند، اما شما با نداشتن اطلاعات کافی از آن در انتخابتان مابین خرید کابل تخت و کابل گرد مردد مانده باشید، برای اینکه متوجه علت تاکید فروشندگان روی این محصول شوید، لازم است اطلاعات مختصری در مورد انواع کابل‌های الکتریکی به ویژه کابل تخت، کسب کنید.

کابل تخت
کابل تخت

کابل‌های الکتریکی را بشناسید

کابل‌های الکتریکی درواقع یک دسته سیم هدایت‌گر الکتریکی از جنس مس هستند که توسط یک روکش و یک عایق بیرونی پوشیده می‌شوند.

شکل معمول و قدیمی تر این کابل‌ها نوع گرد آن است که ما در برق کشی ساختمان‌ها می‌بینیم. در کابل‌های گرد سیم‌های هادی به شکل دایره روی همدیگر قرار می‌گیرند و یک سطح مقطع گرد و بدنه‌ای استوانه‌ای به وجود می‌آورند.

ساختمان کابل‌های تخت چگونه است؟

درون کابل‌های تخت نیز مانند سایر کابل‌های برق، سیم‌های رسانای مسی قرار دارند، روکش داخلی سیم‌ها از پی وی سی تشکیل شده و یک عایق خارجی از جنس پی‌ وی سی، ترموپلاستیک و یا لاستیک نیز دارند.

اما نحوه قرارگیری سیم‌های هادی در کابل تخت متفاوت است، به طوری که یک دسته سیم به صورت موازی در کنار هم قرار می‌گیرند و یک صفحه پهن و مسطح تشکیل می‌دهند، همین تفاوت در چینش سیم‌ها مزیت‌های زیادی دراین محصول ایجاد کرده است.

مزیت‌های کابل تخت

 • نیاز به جای کمتر و صرفه‌ جویی در فضای به کارگیری
 • انعطاف‌‌پذیری بیشتر نسبت به کابل‌های گرد
 • استحکام و ایمنی بسیار زیاد به دلیل توزیع مناسب نیروی کششی بین رسانا، روکش و عایق
 • هدایت بهینه گرما و جلوگیری از داغ شدن
 • حمل‌ و نقل آسان تر
 • نویز کمتر نسبت به کابل‌های گرد
 • ظرفیت بالا

این ویژگی‌ها باعث شده‌اند که فروش کابل‌ تخت تبدیل به یک محصول پرکاربرد شود که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کابل تخت
کابل تخت

در چه مواردی از کابل تخت استفاده می‌شود؟

به طور کلی در جایی که استفاده از کابل گرد ممکن نباشد، می‌توان از کابل‌های تخت استفاده کرد، اما در برخی صنایع، از جمله موارد زیر کاربرد ویژه‌ای دارند.

 • آسانسورسازی و بالابرها
 • چرثقیل‌ها
 • سیستم‌های نقاله
 • سینی کابل
 • و…

در هر یک از این صنایع کاربرد کابل‌ تخت علت مشخصی دارد، مثلا آسانسورها روزانه بارها مورد استفاده قرار می‌گیرند، تولید اصطکاک در بدنه‌‌شان زیاد است و دائما ما بین طبقات مختلف در حرکت‌اند، بنابراین لازم است در ساخت آنها کابل‌های محکم با ضریب ایمنی بالا به کار روند، کابل‌های تخت با استحکام زیادی که دارند، گزینه‌ی مناسبی برای استفاده هستند. به کابل‌های تخت موجود در آسانسورها ترابل کابل گفته می‌شود. ( خرید کابل تخت )

عوامل ایجادکننده‌ی استحکام و ایمنی در کابل تخت

در داخل این کابل‌ها یک رشته نخ نایلونی محکم قرار گرفته که ایمنی زیادی ایجاد می‌کند.

کابل‌های تخت به گونه‌ای طراحی شده‌اند که در آنها تمام سیم‌های هادی به اندازه یکسان نیروی کششی را تحمل می‌کنند که این ویژگی قدرت و ماندگاری بیشتری به  کابل می‌بخشد.

شکل موازی سیم‌ها باعث می‌شود، متخصصان به راحتی سیم‌ها را از هم تشخیص دهند و هنگام تعمیرات نقص‌ها را به سرعت بیابند و این ایمنی کابل‌ها را تا حد زیادی تامین می‌کند.

کابل تخت
کابل تخت

کابل گرد بهتر است یا تخت؟

کابل‌های گرد سال‌های زیادی است که تولید می‌شوند. از نظر ماندگاری و انعطاف‌پذیری و استحکام، سطح قابل‌ قبولی دارند و همانطور که می‌دانیم علاوه بر برق‌ کشی‌های ساختمانی در تولید شارژرها، وسایل برقی و سیم کشی داخل ابزار، بسیار مورد استفاده هستند.

 با این حال کابل‌های تخت کارایی بیشتری دارند، چرا که علاوه بر مزایایی که گفتیم این کابل‌ها سبک تر هستند، ثبات الکتریکی بیشتری دارند و جریان بالاتری انتقال می‌دهند و به علت قابلیت خم شدن روی هم، از کابل‌های گرد منعطف تر هستند.

 به طور کلی آمارهای صنعتی نشان می‌دهد که در سال‌های اخیر استفاده از کابل تخت رایج تر شده و در بازار مصرف درخواست بیشتری برای آن وجود دارد.

مشخصات فیزیکی کابل‌ تخت موجود در بازار

باید گفت که کابل‌های تخت با ابعاد متفاوتی در بازار‌ موجودند، که از اندازه (۰.۵×۲) شروع می‌شود و تا ابعاد (۰.۷۵×۲۴) نیز موجود است.

کابل‌های تخت از نظر تعداد سیم‌های رسانا نیز به صورت‌های مختلف در بازار موجودند، این کابل‌ها به صورت رشته‌های ۴ تا ۲۴ تایی عرضه می‌شوند. بسته به تعداد رشته‌ها قیمت‌های آن متفاوت است.

هرچه تعداد رشته‌ها بیشتر باشد، استحکام کابل نیز بیشتر است، به همین دلیل در ساخت آسانسورها از رشته‌های ۲۰یا ۲۴ تایی استفاده می‌شود. ( خرید کابل تخت )