شاید تابه‌حال نام کابل نایلونی به گوشتان خورده باشد و برایتان سوال شده باشد که این کابل چیست و چه ویژگی‌هایی دارد که سبب محبوبیت آن شده است؟ باید متذکر شد که کابل یا سیم نایلونی یکی از انواع سیم‌های برق به حساب می‌آید که در اکثر مواقع از آن در برق‌کشی ساختمان استفاده می‌کنند. البته علاوه بر سیم‌کشی ساختمان از این سیم در صنایع گوناگون دیگر و همچنین فعالیت‌های تجاری نیز استفاده می‌شود.

لیست قیمت کابل نایلونی

کابل‌های نایلونی تابه‌حال در انواع و مدل‌های گوناگونی به بازار عرضه‌شده‌اند که هر کدام ویژگی‌های مخصوص به خود را دارند و از همین جهت در زمینه‌های متفاوت از نوع به خصوصی باید استفاده کرد. در کل کابل نایلونی یک سیم سفید رنگ دولا است که لایه‌های آن به یکدیگر چسبیده‌اند. شاید تابه‌حال در خانه‌هایی که سیم‌کشی آن‌ها از رو انجام شده باشد، این سیم را مشاهده کرده باشید.

از جمله ویژگی و خصوصیت‌های در نظر گرفته شده برای سیم نایلونی می‌توان به مواردی چون رنگ سفید سیم و قدرت رسانایی بالا اشاره کرد. لازم به ذکر است که این سیم جنسی از فلز مس دارد و همین موضوع باعث می‌شود که قدرت رسانایی آن افزایش پیدا کند تا امکان استفاده از به‌راحتی فراهم شود. همچنین این ویژگی سبب شده که از این سیم برای تامین روشنایی در ساختمان‌سازی نیز استفاده شود.

کابل نایلونی

دلیل استفاده از روکش سفید برای سیم‌های نایلونی چیست؟

همان‌طور که گفته شد، کابل نایلونی روکشی سفید رنگ دارد؛ حال شاید برای شما سوال پیش آید که دلیل استفاده از روکش سفید رنگ چیست که باید متذکر شد این روکش نایلونی سبب می‌شود تا دو سیم نازک به‌صورت عایق کنار یکدیگر قرار بگیرند؛ بدون آنکه بین سیم فاز و نول اتصالی رخ دهد. همچنین باید متذکر شد که این روکش بسیار انعطاف‌پذیر و نرم بوده؛ چرا که از پلاستیک نرمی ساخته شده است.

ویژگی انعطاف‌پذیری و نرمی بالای سیم به سبب روکش به کار رفته در کابل نایلونی است. همین موضوع به شما اجازه می‌دهد که از بتوانید از این سیم در بسیاری از فضاها استفاده کنید؛ چرا که برای سیم‌کشی بسیاری از محیط‌ها، به کابلی با انعطاف بالا نیز است که در چنین حالتی سیم نایلونی بهترین انتخاب خواهد بود.

در رابطه با ساختار این سیم نیز باید گفت که سیم‌های نایلونی نیز مانند دیگر سیم‌های برق از بخش هادی که مس یا آلومینیوم است تشکیل‌شده‌اند؛ البته بخش‌های دیگری چون عایق، روکش جدا کننده، حفاظ، پوشش میانی و روکش نهایی را نیز باید از ساختار دیگر این سیم در نظر گرفت. توجه داشته باشید که استفاده و به کار بردن کابل نایلونی در شرایط گوناگون بسیار ساده است، اما همچنان باید به برخی از نکات ایمنی توجه داشته باشید.

در هنگام استفاده از کابل نایلونی باید چه نکات ایمنی را رعایت کرد؟

  1. از سیم‌های نایلونی در محیط‌هایی که پرتنش به حساب می‌آیند، استفاده نکنید.
  2. سیم‌ها عامل جریان برق هستند، پس از آن‌ها در کنار مواد شیمیایی به‌هیچ‌وجه استفاده نکنید.
  3. از سیم‌ها در محیطی که امکان دارد سیم‌ها زیر دست‌وپا بیایند، استفاده نکنید.
  4. آسیب‌دیدگی و خرابی سیم‌ها را حتما چک و بررسی کنید تا در صورت مشاهده آن‌ها را تعویض کنید.
  5. به روکش سیم‌ها نیز توجه ویژه‌ای داشته باشید، زیرا ساختار آن‌ها به گونه‌ای است که سریع آسیب می‌بینند.
  6. قبل از استفاده مطمئن شوید که سیم برای کاربرد در نظر گرفته شده مناسب است یا خیر!
  7. حرارت کابل نایلونی باید به‌درستی بررسی و چک شود؛ همچنین از آن‌ها در درجه حرارت بالا استفاده نکنید.
کابل نایلونی
کابل نایلونی

زمینه‌های استفاده از کابل نایلونی

در طول متن به این موضوع اشاره داشتیم که زمینه اصلی استفاده از کابل نایلونی، سیم‌کشی‌های ساختمان است؛ اما توجه داشته باشید که کاربرد این سیم تنها به این مورد ختم نمی‌شود و می‌توان زمینه‌های دیگری را نیز برای استفاده از این سیم در نظر گرفت.

پیش از هر چیزی باید بدانید که این سیم باید در محیطی مورد استفاده قرار گیرد که فشار مکانیکی پایینی دارد. برای مثال می‌توان به محصولات الکتریکی قابل‌حمل اشاره کرد. همچنین می‌توان گفت بسیاری از محصولات برقی که در خانه استفاده می‌شوند نیز در ساختار خود چنین سیمی را دارند. لوستر یکی از این لوازم به حساب می‌آید که استفاده از این سیم برای آن به‌صرفه و اقتصادی نیز است.

در حقیقت می‌توان گفت هر جا که نیازی به انتقال جریان برق بالا نیست، اما انعطاف بالایی نیاز است، کابل نایلونی بهترین انتخاب خواهد بود؛ بنابراین می‌توان از آن‌ استفاده کرد. البته توجه داشته باشید که این سیم‌ها بسیار ضعیف و حساس هستند و به مراقبت نیاز دارند، پس آن‌ها را در محیطی که احتمال می‌دهید آسیب ببیند، استفاده نکنید.